Rehberlerimizden Bazıları

ABİDİN SOLMAZ

ABİDİN SOLMAZ

49 yaşındayım. 1995’ten beri retina yırtıklığından dolayı görmüyorum. Görme engelli olduğumu kabullendim ve bu anlamda eğitimin nasıl alınabileceğini araştırdım. Emirgan Reşit Paşa’da 6 ay yatılı eğitim aldım. Lise mezunuyum. 10 yıl Zeynep Kamil Hatanesi’nde santral operatörü olarak çalıştım. 2013’te Türkiye görme engelli yüzme şampiyonu oldum. 2005-2007 yılları arasında Altı Nokta Körler Derneği’nin, 2007 yılında ise Altı Nokta Körler Vakfı’nın yönetim kurulunda bulundum. Görme engellileri daha iyi tanıtabildiğimiz için buradayım. Burada bizlerle birlikte olan ziyaretçilerimizle keyifli ve eğlenceli zaman geçiriyoruz. Bizleri tanımaları için daha verimli hale geliyorlar. Düşüncelerinde olumlu anlamda değişimler olabiliyor. Bu projeyi destekleyen bütün ziyaretçilerimize sevgilerimi gönderiyorum.

HARUN SARIKAYA

HARUN SARIKAYA

1981 yılında esnaf bir ailenin çocuğu olarak İstanbul’da hayata gözlerimi açtım. İlkokul ve ortaokul eğitimimi mahallemizdeki okulda tamamlayıp meslek liseleri sınavına girdim ve Sultanahmet Meslek Lisesi’ni kazandım. Burada makine bölümünü bitirdim. Daha sonra görüşümü kaybettim. 16 altı sene babamla birlikte Tahtakale’de züccaciye ticareti yaptım. Hayatımı değiştiren teklif 2013 yılı Aralık ayında geldi. Karanlıkta Diyalog’da rehberlik eğitimi almaya başladım. Bu benim için bir dönüm noktası oldu. O gün bugündür Diyalog Müzesi’nde rehberlik yapıyorum. Burada kazandığım sosyal yetkinliklerin de etkisi ile yaşam koçluğu eğitimi aldım. Çeşitli kişisel gelişim eğitimleri alarak kendimi daha da geliştirdim. Türkiye’deki görme engelli tek yaşam koçu olarak ve sürekli öğrenerek devam edebileceğim bir hayatım var artık.

MURAT YILMAZ

MURAT YILMAZ

14 Şubat 1977 tarihinde İstanbul’da doğdum. İlkokulu İstanbul’da okudum. Daha sonra iş hayatına atıldım. Uzun yıllar Kapalı Çarşı’da esnaflık yaptım. Görme yetimi Tavuk Karası hastalığından dolayı 2011 yılında kaybettim. Bu süreci evde ailemin de desteği ile aştım ve bu durumla barıştım. 2011 yılından sonra İstanbul Altı Nokta Spor Kulübü ile yolum kesişti. İlk olarak yüzme daha sonra da judoya başladım. İki branşta da lisanslı sporcuyum. Yüzme dalında Türkiye üçüncülüğü, judoda da yine Türkiye ikinciliği ve üçüncülüğüm var. 2013 yılında Karanlıkta Diyalog ile birlikte hayatımda yeni bir dönem başladı. Burada yepyeni insanlar tanıdım ve kendime çok şey kattım. Halen buradaki rehberlik görevimi severek sürdürmekteyim.