SIKÇA SORULAN SORULAR

SIK SORULAN SORULAR: COVID-19

  1. Müzenin havalandırması nasıl yapılıyor?

Müzede klima bulunmuyor. Metro istasyonunun merkezi havalandırma sistemi kullanılıyor, havalandırma işlemi %100 dış ortam havası ile sağlanıyor.

  1. Deneyim sırasında sosyal mesafe kuralı nasıl uygulanacak?

Öncelikli olarak bu dönemde deneyime 10 kişi giriş yapamıyor. Bu süreçte aynı aileden veya arkadaş grubundan olmak koşuluyla max. 3 kişi, diğer türlü 1 kişi olarak giriş yapılabiliyor. Deneyim alanı 400 m2 olduğundan, az kişiyle sosyal mesafeye uygun hareket edilebiliyor.

  1. Müze nasıl dezenfekte ediliyor?

Her tur bitiminde, bir sonraki tura kadar olan süreçte ziyaretçilerin dokunduğu her alan dezenfekte ediliyor. Yine aynı şekilde ortak kullanım alanında da; kapı kolları, eşya dolapları ve onların anahtarları, beyaz bastonlar, masa, sandalye başta olmak üzere ziyaretçilerin dokunduğu her yer, gün içerisinde sıklıkla kimyasal içermeyen, cilt ve göz ile teması güvenli elektrolize edilmiş su ile dezenfekte ediliyor. Temizlikte tek kullanımlık bezler kullanılıyor.

  1. Müzede coronavirüs özelinde ne gibi önlemler alındı?

Bu konuyu iki başlıkta değerlendirebiliriz. İlki zaten önem verdiğimiz bir konu olan hijyene ekstra önlemler almak. Girişte ziyaretçilerimizin ateşini ölçüyoruz, maske ve eldiven olmadan ziyaretçilerimizi deneyime almıyoruz, eğer yanında yoksa bu malzemeleri biz temin ediyoruz. Girişte ve tüm deneyim boyunca her alanda el dezenfektanları konumlandırdık, böylece her bir parkurun sonunda ziyaretçi ellerini dezenfekte edebiliyor. Tur bitiminde her yer dezenfekte ediliyor ve ortam bir sonraki tura hazırlanıyor.

Diğer önlemimiz ise, uygun bir çalışma programıyla gün içinde çalışan personeli azaltmamız. Böylelikle aynı ortamda bulunan çalışan sayımızı minimum seviyede tutarak sağlıklarını riske atmıyoruz. Çalışma saatlerimizi de yeniden düzenleyerek, minimum seviyeye indirdik.

  1. Bir seansa kaç kişi girebilecek ve seans ne kadar sürecek?

Bir seansa aynı aileden/arkadaş çevresinden olmak koşuluyla max. 3, diğer türlü 1 kişi girebilecek. Birbirini tanımayan kişiler, grup halinde katılamayacaklar.

Sergi’de geçirmek için ne kadar zaman ayırmalıyım?

Tüm ziyaretçilerimizden, biletlerinde mevcut olan sergi seans saatinden 15 dakika önce mekânda olmaları rica edilir. Ziyaretçiler bir rehber tarafından karşılanacak ve sergiye girmek üzere hazırlanacaklardır. Deneyiminiz yaklaşık 1 saat sürecektir.

Sergiye elektronik cihazlarla girmem mümkün mü?

Sergi sesten izole edilmiş bir ortam olduğu için ses çıkarabilecek herhangi bir elketronik cihaz, ses çıkarabilecek mücevher vs. eşyaların içeri sokulmasına izin verilmemektedir. Ayrıca kulağa kulaklık takılacağından küpe takılması da tavsiye edilmemektedir.

Bırakmam gereken eşyalarımı sergi boyunca muhafaza edebileceğiniz güvenli bir yer mevcut mu?

Ziyaretçilerimize, hem yukarda belirtilmiş olan ses çıkarabilecek eşyalarını hem de deneyim boyunca taşımak zorunda kalmamaları için cüzdan, gözlük, çanta, çakmak ve tüm diğer kişisel eşyalarını koyabilecekleri kilitli bir dolap ücretsiz olarak tahsis edilecektir.

Çocuklarımı getirebilir miyim?

Bireysel ziyaretlerde 7 – 12 yaş aralığındaki çocuklara bir yetişkinin eşlik etmesi gerekmektedir. Okul grupları için ise 9 yaş ve üzeri çocuklar sergimizi ziyaret edebilirler.

Sergiye tekerlekli iskemleyle girilebiliyor mu?

Sergi'ye tekerlekli iskemleyle katılmak durumunda olan ziyaretçilerimizin, bilet aldıkları esnada satış temsilcimize durumu bildirmeleri halinde, Sergi süresince kendilerine gereken yardım ve destek sağlanacaktır.

Peki ya sergi bitmeden çıkmak istersem?

Tüm Sergi deneyiminiz boyunca güvenlik ve rahatınızı sağlamakla sorumlu rehberler size eşlik ediyor olacaklar. Ancak, yine de bitiminden önce Sergi’den ayrılmak isterseniz, kolayca ulaşabileceğiniz birçok çıkış noktası mevcut olacaktır.

Dışarıdan yiyecek içecekle girebiliyor muyuz?

Sergi alanına dışarıdan yiyecek içecekle girilememektedir.

Sergi süresince diğerleriyle konuşabiliyor muyuz?

Ziyaretçilerimizin, 1 saat boyunca konuşmamaları ve birbirinden bağımsız hareket etmemeleri gerekmektedir.